خانه / کسب درآمد / چرا حتما باید کتاب خود را بنویسید؟ فواید نوشتن کتاب که از آن خبر نداشتید

چرا حتما باید کتاب خود را بنویسید؟ فواید نوشتن کتاب که از آن خبر نداشتید

شاید همه ما استعداد نویسندگی نداشته باشیم و فواید نوشتن کتاب را ندانیم، اما اکثر ما به نوشتن یک کتاب فکر کرده‌ایم. کتابی که احتمالاً ماجراهای آن از اتفاقات زندگی خودمان نیز الهام می‌گیرد و حتماً شخصیت اول آن نیز تا حدود زیادی شبیه به خودمان است.

در واقع ایده نوشتن کتاب چیزی نیست که فقط برای نویسندگان حرفه‌ای باشد. شما می‌توانید یک کتاب تخیلی بنویسید که پر از داستان‌های عجیب باشد یا یک کتاب درباره چگونگی شغلتان برای کسانی که می‌خواهند وارد آن شوند. شایدم کتابتان درباره آشپزی باشد یا خاطرات زندگی که دارید.

من تجربه شخص چنین کاری را دارم، در سال ۱۳۹۵ نوشتن اولین کتابم را آغاز کردم، در روزهای نخست اصلاً فکر نمی‌کردم که بتوانم بیشتر از ۱۰ صفحه بنویسم. اما امروز که این مطلب را آماده می‌کنم کتابِ من به صفحه ۶۰۰ رسیده و هنوز هم تمام نشده!

کتابی که روزی برای دل خودم و تقویت وضعیت دانایی و روحی خودم نوشتن آن را آغاز کردم حالا به یک رمان بلند تبدیل شده که می‌توانم آن را به چاپ برسانم.

این موضوع و هدف کتاب نیست که اهمیت دارد. بلکه مهم کاری است که انجام می‌دهید: نوشتــن.
نوشتن پیوسته یک کتاب منسجم با یک هدف مشخص.

اما اگر هنوز تصمیمتان جدی نشده پس بهتر است کمی از مزایای انجام این کار را در ادامه بخوانید، شاید شما هم همین امشب اولین نوشتن اولین خط کتاب خود را آغاز کردید.

 

فواید نوشتن کتاب
۱ ) نوشتن کتاب سبب می‌شود که مدام فکر کنید

نوشتن کتاب در وهله اول سبب ۲ اتفاق خوب در ذهن شما می‌شود.

 • اول اینکه شما را مجبور می‌کند که مدام فکر کنید.
  دائم در حال تفکر درباره شخصیت‌های مختلف آن باشید و داستان آن را در ذهنتان مرور کنید.
 • دوم اینکه همین فکر مثبت باعث می‌شود دیگر به چیزهای بد، نگران کننده و منفی اطرافتان فکر نکنید.
  این فکرها آن‌قدر هیجان انگیز هستند که به هیچ صورت دیگر نمی‌توانید نمونه آن را تجربه کنید.

ابتدای کار ممکن است کمی سخت باشد اما وقتی از ماه اول می‌گذرید آرام آرام جملات به صورت اتوماتیک روی کاغذ نقش می‌بندند. لذتی که نوشتن و پیشرفت کتاب به شما دست می‌دهد وصف ناشدنی است.

بعد از مدتی می‌بینید که فکر شما در موضوعات مختلف کاری و خانوادگی هم فعال شده است و تصمیمات بهتری می‌گیرید.
به بدن‌سازها نگاه کنید، آن‌قدر وزنه می‌زنند تا بدنشان به فرم دلخواه برسد. ذهن شما با نوشتن کتاب در حال وزنه زدن خواهد بود و آن‌قدر تقویت می‌شود که از پس چالش‌های مهم بر می‌آید.

» برای اینکه بیشتر به معجزه‌ی نوشتن پی ببرید توصیه می‌کنیم حتما این مقاله را هم بخوانید: چرا باید مهارت نوشتن را یادبگیرید و چطور از آن برای تحقق اهداف و آرزو‌هایتان استفاده کنید؟

 

فواید نوشتن کتاب
۲ ) ایجاد یک هدف مشخص درونتان

اکثر ما انسان‌ها در زندگی دچار روزمرگی می‌شوید. خانه، کار، خانه. این برنامه چرخشی همه ماست. اگر کارمند هم باشیم یا برای کسی دیگر کار کنیم هیچ هدفی پشت تلاشمان نیست که ما را از زمین بلند کند. اما نوشتن داستان شروع ماجراست.

من قبل از اینکه نویسنده حرفه‌ای شوم کارمند شهرداری بودم. وقتی هم زمان نوشتن را شروع کردم، طوری این هیجان و انگیزه در من جریان پیدا کرد که هر روز منتظر آن بودم که سریع به خانه بیایم و ادامه داستان را بنویسم.

من همیشه یک دفترچه کوچک در جیبم داشتم و هر نکته‌ای که به ذهنم می‌آمد را یادداشت می‌کردم. و همین شروع کوچک امروز من را به یک نویسنده تمام وقت تبدیل کرده است. پس هدف خود را درون داستانتان جست و جو کنید.

 

فایده‌ی چهارم » نوشتن کمک می‌کند تا دانستنی‌های خود را به اشتراک بگذارید

وقتی ما از نوشتن صحبت می‌کنیم منظورمان حتماً نوشتن یک کتاب نیست. نوشتن می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام شود. شما می‌توانید در یک وبلاگ یا صفحه تلگرام یا اینستاگرام از تجربه‌های خود بنویسید. از خاطرات روزانه خود.

مثلاً اگر آشپز خوبی هستید می‌توانید دستور و شیوه پخت غذاهایتان را بنویسید و در آخر عکس آن را نیز برای مخاطبانتان بگذارید. مطمئن باشید افراد خیلی فراوانی هستند که با شما کم کم ارتباط برقرار می‌کنند و از تجربیاتتان استفاده می‌کنند. در این زمینه توصیه می‌کنم حتماً فیلم سینمایی جولی و جولیا را مشاهده کنید.

همین نوشتن سبب می‌شود تا ارتباطات شما توسعه پیدا کند. کسانی را پیدا کنید که مثل شما فکر می‌کنند یا کارهای مشابه شما را انجام می‌دهند.

همین‌که از مردم عادی درباره نوشته‌تان نظر می‌گیرید هم بسیار هیجان انگیز است. با آن‌ها حرف بزنید، شاید بتوانید مشکل کسی را حل کنید یا کسی مشکل شما را در هر زمینه‌ای برطرف کند.

فایده پنجم » نگاه شما به جهان را عوض می‌کند

وقتی شروع به نوشتن یک داستان می‌کنید، نگاه شما به دنیای پیرامون عوض می‌شود. شما در داستانتان مجبور به فضاسازی و توصیف اتفاقی هستید که تا به امروز به آن‌ها فکر هم نکرده‌اید.

مثلاً نمی‌توانید بنویسید: مرد در حالی که باران می‌بارید با ناراحتی از ماشین پیاده شد.

باید بنویسید: مرد بسیار خسته بود، گویی تمام مشکلات دنیا روی شانه‌هایش سنگینی می‌کرد. نگاهی به آسمان کرد، باران می‌بارید، صدای پایین افتادن قطره‌ها را می‌توانست از داخل ماشین بشنود که با عصبانیت روی کاپوت ماشین فرود می‌آمدند، مانند سربازانی که به سمت دشمن حمله می‌کردند. او از ماشین پیاده شد، پایش را در چاله آب کنار خیابان گذاشت در ذهنش گفت آه، کفشم کثیف شد.

خب، چیزی که در توصیف نوشته بالا شما را کمک می‌کند این است که شما برخی از موقعیت‌ها را خودتان تجربه کنید. این بار با عمق بیشتری به باران نگاه کنید، با توجه بیشتری به صدای آن گوش کنید.

همه این‌ها سبب می‌شود تا جهان برای شما رنگ و بوی دیگری بگیرد. یا وقتی می‌خواهید مثلاً بخشی از داستان خود را درباره یک پیرزن بنویسید در حالی که خودتان ۲۵ سال بیشتر ندارید. مجبور هستید با یک شخص در چنین سنی صحبت کنید، پای درد و  دلش بنشینید و جهان را از دید او ببینید.

 

فایده ششم » باز شدن درهای جدید به روی شما

من در طول ۲۷ سال زندگی‌ام کتاب‌های زیادی خواندم و فیلم‌های زیادی را هم دیدم، همه این‌ها خوب بود اما هیچ کدام نتوانست زندگی من را تغییر دهد. اما به محض اینکه شروع به نوشتن کردم همه چیز برایم عوض شد. نوشتن یک اعتماد به نفس فوق‌العاده به شما می‌دهد. فکر کنید بعد از ۱ سال می‌توانید به دیگران که سؤال می‌کنند چکاره هستید جواب دهید: من نویسنده‌ام. کتابم رو برات می‌فرستم.

این کار حس غرور و اعتماد به نفس بزرگی به شما می‌دهد. ضمن اینکه مردم نیز به دید دیگری به شما نگاه می‌کند. کسی که توانسته یک کتاب را بنویسد.

از این‌ها هم که بگذریم،

 • نوشتن کتاب دنیای شما را تغییر می‌دهد
 • برنامه‌ریزی را در شما بهبود می‌بخشد
 • حس درک عمیق از جهان پیرامون را به شما می‌دهد
 • زندگی‌تان را دگرگون می‌کند
 • ارتباطات شمارا گسترده می‌کند
 • و در نهایت شما را به یک شخص جدید تبدیل می‌کند که آماده پیشرفت بیشتر در زندگی است.

شما هم اولین قطعه‌ی نوشتن‌تان را با نوشتن نظر‌تان در این موراد برای ما من و بقیه در قسمت نظرات بنویسید


در همین زمینه حتما مطالب زیر را بخوانید:


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

مهم ترین درس عاشورا که باید فارغ از هر دینی آنها را بدانید

همه ی ما به خوبی با واقعه عاشورا و حماسه کربلا آشنا هستیم و می دانیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *