خانه / کسب درآمد / عادت‌های طلایی برای سال جدید – قسمت پنجم – انعطاف‌پذیر بودن

عادت‌های طلایی برای سال جدید – قسمت پنجم – انعطاف‌پذیر بودن

طبیعت بسیار انعطاف پذیر است. فصل‎های سال در مقابل تغییر دما مقاومت نمی‎کنند. همان‎طور که زمستان با سرمایش آرام آرام در جان درخت‎ها می‎نشیند، بهار نیز آرام آرام به آن جان می‎دهد. وقتی به انعطاف پذیر بودن در زندگی عادت کنیم، تغییرها نقاب از چهره برمی‎دارند و به فرصت‎هایی ناب برایمان تبدلی می‎شوند.

هیچ چیز ملایم‎تر و انعطاف پذیرتر از آب نیست، با این حال هیچ چیز نمی‎تواند در مقابلش مقاومت کند.

لائوتسه
فیلسوف بزرگی چینی

 

ـــ عادت پنجم ـــ
انعطاف پذیر بودن

 

بیشتر ما در مقابل تغییر کردن از خودمان مقاومت نشان می‎دهیم. وقتی اسم تغییر کردن به میان می‎آید احساسمان مشابه زمانی می‎شود که کسی می‎خواهد چیزی را به زور از چنگمان دربیاورد. ما به بودن و تغییر نکردن عادت می‎کنیم چون به تدریج در آن شرایط، احساس امنیت و راحتی می‎کنیم.

حالا تغییر چه می‎کند؟

تغییر کردن، مرزهای گذشته را از بین می‎برد و باعث می‎شود تا باد خنکی به سر و رویمان بخورد. اما چون ما سال‎ها به دمای تابستانی محدوده‎مان عادت کرده‎ایم با خوردن آن نسیم به صورتمان غوغایی به پا می‎کنیم. با خودمان فکر می‎کنیم الان است که از شدت سرما یخ بزنیم. به همین دلیل است که عده‎ای تا آخر عمرشان در یک محله و شهر خاص می‎مانند یا وقتی شیوه کسب و کار تغییر می‎کند با جدیت، سبک قدیمی خود را ادامه می‎دهند.

زندگی یعنی دست و پنجه نرم کردن با تغییرات. در این بین کسانی که مثل طبیعت انعطاف پذیر باشند می‎توانند از تغییرات عبور کنند و علاوه بر لذت بردن از مسیر، به سلامت به مقصد خودشان برسند. زندگی کردن در شهرهای مختلف به من یاد داد که تغییر همان قدر که ترسناک به نظر می‎رسد شیرین و دلپذیر است.

وقتی به تغییر کردن عادت کنیم، زندگی یک نواخت و ماندن، برایمان ترسناک می‎شود. چقدر جالب است که اولویت‎های انسان نیز به تفاوت ترس‎هایش تغییر می‎کند. گاهی از رفتن می‎ترسیم و گاهی از ماندن.

انعطاف پذیری و امید

انعطاف پذیری باعث می‎شود که میزان امید به آینده در ما بسیار افزایش پیدا کند. چون علت بسیاری از ناامیدی‎ها در ناتوانی به سازگار شدن با شرایط جدید است. در صورتی که انعطاف پذیری را تمرین کرده و آن را به عادتی برای خودمان تبدیل کنیم، به جای اینکه شرایط ما را کنترل کند ما کنترل شرایط را به دست می‎گیریم.

انعطاف پذیری و هدف

نکته جالب در مورد انعطاف پذیر بودن این است که به اهدافمان کاری ندارد. ما فقط کافی است در مسیر رسیدن به هدف‎هایمان انعطاف پذیر باشیم. مثلا یک رودخانه را در نظر بگیرید. هدفش رسیدن به اقیانوس است. اما در طول مسیر هم از راه‎های نرم و صاف می‎گذرد هم بیابان را سیراب می‎کند. هم کوهستان سنگلاخی را به چشم می‏بیند هم پذیرای حیوانات تشنه جنگل می‎شود. در مسیر است اما انعطاف پذیر!

به تصمیم‎های خود متعهد بمان،
ولی در روش‎هایت انعطاف پذیر باش.

آنتونی رابینز

 

چطور انعطاف پذیری را به عادتی برای خودمان تبدیل کنیم؟

دانستن چند نکته در مورد انعطاف پذیری می‎تواند پیمودن این مسیر را برایمان راحت‎تر کند.

نکته اول | سخت نگیرید

وقتی نگاهمان فقط به یک چیز باشد، فکر می‎کنیم آن چیز منتهای چیزی است که می‎تواند وجود داشته باشد. در نتیجه، به خودمان زحمت نمی‎دهیم که سرمان را بچرخانیم. چون فکر می‎کنیم بهتر از آن وجود ندارد. البته دلیل اصلی و پنهانی چنین رفتاری این است که می‎ترسیم نکند با چرخاندن سرمان یا تغییر دادن زاویه نگاهمان واقعا چیزهای بهتری وجود داشته باشند.

آن وقت چگونه می‎توانیم با خودمان رو به رو شویم؟
به قول آن گفته معروف، چگونه به تاول‎های کف پایم بگویم مسیری که تا اینجا آمده‎ای اشتباه بوده است؟

زندگی کردن در این جهان شگفت‎انگیز، یک بده بستان واقعی است. اگر فکر کنیم که تغییر کردن سخت است، زمین و زمان دست به دست هم می‎دهند که تغییر ما به سخت‎ترین کار دنیا تبدیل شود.

اما وقتی آسان بگیریم، نیروهای مخفی دنیا، بالاتر از هر پارتی بازی که فکرش را بکنید به کمکمان می‎آیند و راحت‎تر از هر فرد دیگری تغییر می‎کنیم. انعطاف پذیر بودن به معنای آسان گرفتن است. اما منظور از این آسان گرفتن، رها کردن همه چیز نیست. هدف از انعطاف پذیری این است که به خودمان آسان بگیریم.

نکته دوم | شجاعت امتحان کردن چیزهای جدید را در خودتان تقویت کنید

رو به رو شدن با چیزهای جدید می‎تواند بهترین تمرین برای انعطاف پذیری باشد. ماندن و رو به رو شدن با شرایط جدید بسیار عاقلانه‎تر از فرار کردن و پنهان شدن است.

چون فرار کردن یا نپذیرفتن تغییرها، استرسی دائمی را به دنبال دارند اما وقتی شجاعت رو به رو شدن با آنها را در خودمان تقویت کنیم، هم از استرس و نگرانی نجات پیدا می‎کنیم و هم فرصت تحلیل شرایط را به دست می‌آوریم.

نکته سوم | هوشمندانه رفتار کنید

گاهی علت انعطاف پذیر نبودمان در مقابل تغییر شرایط، این تفکر اشتباه است که فکر می‎کنیم همه چیز را می‎دانیم. شاید شما هم کسانی را دیده باشید که وقتی با مفهوم جدیدی رو به رو می‎شوند بادی به غب‎غب میاندازند و می‎گویند: «خودم می‎دانستم. این که چیز جدیدی نیست!»

اشتباهی که بیشتر ما در چنین شرایطی مرتکب می‎شویم این است که فکر می‎کنیم، تغییر کردن یا یاد گرفتن چیزهای جدید، غرور ما را می‎شکند. اما در حقیقت انعطاف پذیر بودن و غرور هیچ ارتباطی به هم ندارند. اگر نوع نگاهمان را به این سمت تغییر دهیم که تا آخر عمرمان شاگردوار زندگی کنیم، نه تنها از تغییر کردن و یاد گرفتن چیزهای جدید فرار نمی‎کنیم بلکه زودتر از بقیه آنها را به چالش می‎کشیم.

به نرمی آب، به سختی سنگ

انعطاف پذیر بودن شبیه به ورزش کردن است. اگر تازه ورزش کردن را شروع کرده باشیم، شاید برای مدتی ماهیچه‎های بدنمان درد بگیرند اما بعد از مدتی، وقتی تاثیر آن را در سلامتی و شادابی روح و جسممان می‎بینیم مشتاقانه به سمتش می‎رویم.

حتی از خودمان تعجب می‎کنیم که چطور سال‌ها بدون ورزش کردن زندگی می‎کردیم. شاید در آغاز راه برای پذیرش تغییرها و انعطاف پذیر بودن لازم باشد تا کمی از شجاعتمان مایه بگذاریم اما وقتی گام برداشتن در آن مسیر را آغاز می‎کنیم با تمام وجودمان متوجه می‎شویم که ارزشش را داشته است.


[/restrict]


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

برای استفاده از قدرت ذهن و خلق معجزات در زندگی از این تمرین استفاده کنید

وقتی به جهان نگاه می‌کنیم می‌بینیم که شگفتی‌های فوق‌العاده‌ای وجود دارد. به کوه‌ها، جنگل‌ها یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *