خانه / کسب درآمد / عادت‌های طلایی برای سال جدید – قسمت ششم – گوش دادن

عادت‌های طلایی برای سال جدید – قسمت ششم – گوش دادن

بهار، فصل ساکتی است که درونش غوغایی از زندگی نهفته است. اگر اهل گوش داد باشیم، چیزهای زیادی برای گفتن دارد.

گوش دادن یکی از کارهایی است که فکر می‎کنیم آن را به خوبی می‎دانیم. اما آنچه در زندگی‎مان رخ می‎دهد، برعکس این را در عمل به ما نشان می‎دهد. در این قسمت به سراغ گوش دادن می‎رویم.

 

ـــ عادت ششم ـــ
گوش دادن

 

ما انسان‎ها این توانایی را داریم که از گوش‎هایمان به دو روش استفاده کنیم. روش اول این است که آن را روی حالت خودکار بگذاریم. در این صورت گوشمان شروع به دریافت اطلاعات شنیداری از اطرافش می‎کند.

اما روش دوم به این صورت است که ما گوش دادن را انتخاب کنیم.
به کار انداختن روش اول به توانایی خاصی نیاز ندارد. اما روش دوم را باید آموخت.

در روش اول، به وسیله گوش‌هایمان صداهای زیادی را می‎شنویم. مثلا کسی صدایمان می‎کند، پرنده‎ای آواز می‎خواند یا مردم با هم حرف می‎زنند. اما وقتی خودمان انتخاب می‎کنیم که گوش دهیم، هر صدایی را نمی‌شنویم. در آن صورت، مفهوم چیزی که وارد گوش‎هایمان می‎شود برایمان اهمیت پیدا می‎کند.

گوش دادن به جای شنیدن، فرصت بزرگی برای برداشتن گام‎های اساسی در زندگی شخصی و کسب و کارمان ایجاد می‎کند. این مهارت به ما توانایی شناخت عمیق‎تر و بهتر خودمان و دیگران را می‎دهد.

 

» بدون گوش هم می‎توان شنید !

هدف از شنیدن، دریافت امواج صوتی نیست. اگر این طور بود که جانوران زیادی در طبیعت وجود دارند که چندین برابر ما می‎توانند امواج صوتی را دریافت کنند. چیزی که بین شنیدن انسان و جانوران تفاوت ایجاد می‎کند، درک کردن است. پس حتی اگر جسم شما توانایی گوش دادن به صداها را ندارد غمی به دلتان راه ندهید. چون گوش دادن واقعی در ذهن اتفاق می‎افتد.

» اطلاعات خوب، اطلاعات بد

وقتی گوش دادن را به جای شنیدن انتخاب می‎کنیم، آگاهی تشخیص اطلاعات خوب و بد را از هم پیدا می‎کنیم. اطلاعات خوب آنهایی هستند که چیزی به ما اضافه می‎کنند، انرژی‎مان را بالا می‎برند و ما را به سمت هدف‌هایمان سوق می‎دهند. اما اطلاعات بد، مخرب هستند. چیزی به ما اضافه نمی‎کنند و امید ما را برای برداشتن قدم‌های بعدی از بین می‎برند.

به همین دلیل، اگر می‎خواهید بدون توقف به سمت هدف‎هایتان گام بردارید، به چیزهایی گوش دهید که برایتان مفید هستند. تشخیص این مفید بودن یا نبودن اطلاعات، بستگی مستقیمی به هدف شما دارد.

مثل یک مسیر یاب حرفه‌ای رفتار کنید. مسیر اطلاعات جدید را با مسیر هدفتان مقایسه کنید سپس در مورد گوش دادن یا ندادن به آن اطلاعات تصمیم بگیرید.

» گوش بده و رشد کن

گوش دادن قدمی برای خودمان و دیگران است. اگر بخواهیم در بُعد مسافت این قدم‎ها را با هم مقایسه کنیم، ۹۰ قدم آن برای خودمان و ۱۰ قدمش برای دیگران است. هر بار که به جای گفتن، گوش دادن را انتخاب می‎کنیم، یک قدم به سمت درونمان بر می‎داریم.

این قدم برداشتن به سمت درون، نوعی عقب گرد نیست.
این نعمتی است که باعث می‎شود در سن جوانی به پختگی یک پیر فرزانه ۱۰۰ ساله برسیم.

آنچه جوان با آن درگیر است هیجان‎های سرکش جوانی است و آنچه یک استاد فرزانه ۱۰۰ ساله با آن دست و پنجه نرم می‎کند، نداشتن نیروی جوانی است. فکرش را بکنید با ترکیب نیروی جوانی و ذهنی فرزانه چه کارهای فوق‎العاده‎ای می‎توان کرد!

انجام چنین کاری به این نیاز دارد که ما عمیق‎تر به جهان پیرامونمان نگاه کنیم، خودمان را بشناسیم و سراسر وجودمان را برای یادگیری آماده کنیم. گوش دادن هر سه کار بالا را برایمان انجام می‎دهد. وقتی به جای شنیدن، گوش می‎دهیم، جهان هستی، شروع به سخن گفتن می‎کند و چهره دیگری را از خودش به ما نشان می‎دهد.

ما از دریچه نگاه به جهان هستی، دروازه شناخت خودمان را پیدا می‎کنیم و آن زمان است که پی می‎بریم، هر آنچه می‎د‎انیم در مقابل چیزهایی که نمی‎دانیم هیچ هستند. سپس با آغوشی باز و بسیار تشنه‎تر از رهگذران بیابان، برای یادگرفتن بی‎تابی می‎کنیم.

من هر روز صبح به خودم یادآوری می کنم: هیچ چیزی که امروز بگویم به من چیزی یاد نخواهد داد. پس اگر قرار است چیزی یاد بگیرم، باید با گوش دادن این کار را انجام دهم.

لری کینگ
مجری معروف آمریکایی

» سکوت انتخابی

برخی فکر می‎کنند افرادی که کم حرف می‎زنند، گوشه گیر هستند یا توانایی ارتباط با دیگران را ندارند. اما حقیقت این است که دنیای درونی آنها خیلی هم پر سر و صدا است. ذهن آنها مدام در حال برداشت و تحلیل صداهای اطرافش است. آنها بسیار نکته بین هستند و چیزهایی را درک می‎کنند که افراد پر سر و صدا از دیدنشان عاجز هستند.

برخی به صورت ذاتی و به خاطر تیپ شخصیتی‎شان از این نعمت برخوردار هستند و برخی دیگر به صورت انتخابی این کار را انجام می‎دهند. آنها یاد گرفتند وقتی گوش می‎دهند خیلی بیشتر از زمانی که سخن می‎گویند چیزهای جدیدی می‎آموزند.

چگونه گوش دادن را به یک عادت برای خودمان تبدیل کنیم؟

هنگامی که می‎خواهید گوش دادن را به عادتی برای خودتان تبدیل کنید باید از اطرافیانتان شروع کنید. نزدیکانتان بهترین کسانی هستند که می‎توانید با تمرین نامحسوس روی آنها میزان گوش دادن خودتان را محک بزنید. وقتی کم‎کم در گوش دادن پیشرفت کنید، متوجه می‎شوید که شاید برای سال‎ها به حرف نزدیک‎ترین عزیزانتان هم گوش نکردید.

با هر روز تمرین و جلو رفتن در مهارت گوش دادن، اطرافیانتان را بسیار بیشتر از گذشته خواهید شناخت. چون حالا آنها را درک می‎کنید. در نظر گرفتن دو نکته هنگام تمرین گوش دادن به شما خیلی کمک می‎کنند.

نکته اول | درنگ کنید

بهترین تمرین برای گوش دادن، درنگ کردن است. برای این کار هم کافی است قبل از اینکه سخنی بگوییم، یک لحظه صبر کنیم. در آن صورت یک حق انتخاب به خودمان می‎دهیم: «این را بگویم یا از آن بگذرم؟»

اگر آن سخن را بگویید احتمال بسیار کمی وجود دارد که از گفتنش پشیمان شوید و اگر از آن بگذرید، یک قدم به سمت درون برداشته‎اید.

نکته دوم | قضاوت را کنار بگذارید

گوش دادن در یک صورت باعث پیشرفت ما می‎شود و آن هم زمانی است که بی‌طرفانه گوش دهیم. کسی که با قضاوت گوش می‎کند، قبلا در دادگاه ذهنی‎اش حکم را صادر کرده است. جلوی دیدگان چنین فردی تنها نتیجه دادگاه رژه می‎رود. او نه توانایی شنیدن دارد و نه می‎تواند ماجرا را ببیند.

در آن زمان، بیشتر شبیه یک ماشین است تا انسان. فرآیند درک واقعی زمانی فعال می‎شود که بدون قضاوت کردن گوش دهیم. پس تمام سعی خود را بکنید تا هنگام گوش دادن، نقش یک شاهد را بازی کنید نه یک قاضی.

 

دری که با گوش دادن باز می‎شود…

گوش دادن، راه رسیدن به یک دنیای جدید است. کشف تفاوت واقعی بین آنچه که دیده می‎شود و آنچه واقعا وجود دارد. بهار، بهانه خوبی برای گوش دادن است. اگر یاد بگیریم به جهان و آدم‎های درونش، آن طور که واقعا هستند نگاه کنیم بدون شک، بسیار متفاوت‎تر زندگی خواهیم کرد.


[/restrict]


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

مهارت سوال پرسیدن را یاد بگیرید موفقیت ساده‌تر از چیزی می‌شود که فکر می‌کنید

دنیس ریورز در کتاب « هفت چالش، نکته‌ها و تمرین‌هایی برای برقراری ارتباط مؤثر و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *