خانه / کسب درآمد / برگه تقلب افزایش خلاقیت – تمام راهکارهایی که برای فوران کوه خلاقیت‌تان نیاز دارید

برگه تقلب افزایش خلاقیت – تمام راهکارهایی که برای فوران کوه خلاقیت‌تان نیاز دارید

به راستی وقتی از افزایش خلاقیت صحبت می‌کنیم، منظورمان چیست؟

منظور از خلاقیت همان قدرت یا نیرویی است که شما برای طراحی برنامه‌ها، یافتن روش‌های بهتر انجام کارها و حل مشکلات، بکار می‌گیرید. تخیل نیز وسیله‌ای است که برای انجام موفقیت‌آمیزتر کارها یا دستیابی به یک هدف خاص، بکار گرفته می‌شود.

هر فردی که کاری را انجام می‌دهد، می‌تواند خلاقیت و نوآوری داشته باشد، حتی انجام یک کار ساده مثل جارو کردن کف اتاق را می‌توان با فکر کردن در مورد اینکه چگونه می‌توان آن را اثربخش‌تر و سریع‌تر به انجام رسانید؛ با خلاقیت بیشتر انجام داد.

منظور از تفکر خلاق نیرویی است که شخص برای پیدا کردن بهترین راه‌های بهتر انجام دادن یک کار دلخواه، بکار می‌گیرد. به یاد داشته باشید که خلاقیت در نتیجه‌ی صبر و حوصله یا انتظار شما برای اینکه ناگهان جرقه‌ای در ذهن‌تان زده شود و راه حلی به شما الهام گردد، به وجود نمی‌آید. خلاقیت با بکارگیری منظم و نظام‌دار تخیل در زمینه‌ی آنچه که انجام می‌دهید، ظاهر می‌شود.

 

ــــــ بهترین راهکارهای علمی و عملی برای افزایش خلاقیت ـــــ

 

[restricted paid=true]

تکنیک ۱  | موانع را از سر راه بردارید

۱- همیشه این باور را داشته باشید که اگر به استعداد خود برای تخیل خلاق اجازه فعالیت دهید، می‌توانید مشکلات را سریع‌تر و مناسب‌تر حل کنید. (و یا حتی چنان که در این مقاله خواندید از آن‌ها پله‌هایی برای موفقیت بسازید)

نقش تخیل از آن جهت از تحریک ذهنی صرف مهم‌تر است که کار تخیل خلاق «برداشتن موانع و زنجیرهایی است که ذهن را از فعالیت خلاق باز می‌دارد». این موانع عبارت‌اند از:
عادات، سکون و ناکارآمدی، ترس از مورد استهزاء قرار گرفتن، عرف و عادت، اشکال سنتی فکر کردن، نقد و انتقاد زودرس و نظایر آن.

تکنیک ۲  |  باور داشته باشید که می‌توانید

۲- اعتقاد خود را نسبت به توانایی‌های خویش و قدرت خود در تشخیص نهایی بلند پروازی‌ها تقویت کنید، کلید رسیدن به این هدف آن است که هر روز هدف مورد نظرتان را برای خود تکرار کنید.

وقتی ذهن آدمی به این اعتقاد رسید که انجام کاری امکان پذیر است،
راه‌هایی نیز برای انجام دادن آن پیدا خواهید کرد.

تکنیک ۳  |‌ کلمه‌ی غیرممکن را از بیانات خود حذف کنید

منفی‌گری دشمن جدی خلاقیت است.

دیوید لینچ
فیلم‌ساز آمریکایی

شما می‌توانید هر هدفی را که به آن اعتقاد دارید برای خود انتخاب کنید و در نهایت به آن برسید. اما لازمه‌ی این موفقیت آن است که توانایی خود را به درستی ارزیابی کنید، امکانات موجود را بشناسید و در عین حال اهمیت عواملی نظیر، برنامه‌ریزی، خلاقیت و بالاخره، سعی و کوشش و پیگیری را دست کم نگیرید.(در این مورد حتما مقاله‌ی ۱۱ قدم برای بدست آوردن اهداف غیرممکنرا بخوانید)

 

تکنیک ۴  |‌  به موانع یا مشکلات پشت نکنید

وقتی با یک مشکل یا وضعیت سخت مواجه می‌شوید، به موانع یا مشکلات پشت نکنید و به جای نگران شدن، تمرکز فکری خود را به دلایل مربوط به اینکه چگونه «می‌توانید» این مشکل را حل کنید معطوف نمایید و دلایل مربوط به اینکه چرا نمی‌توانید مشکل را حل کنید، به فراموشی بسپارید.

» در این زمینه چند اصل ساده‌ای که در این  مقاله آمده است را یاد بگیرید تا در مورد هیچ مشکلی کم نیاورید.

 

تکنیک ۵  | تجربه‌هایتان را گسترده‌تر کنید

شیوه‌هایی را برای گسترده‌تر کردن تجربه‌های خود پیدا کنید.برای رسیدن به این مقصود کارهای تازه‌ای انجام دهید، موضوعات جدیدی را مطالعه کنید، به محل‌هایی ناآشنا بروید، وقتی به رستورانی می‌روید غذاهایی را که تاکنون نخورده‌اید، سفارش دهید.با خود قرار بگذارد، که هر روز یک تجربه هر چند کوچک را به دست آورید و مثلاً از راهی تازه به محل کارتان بروید.

 

تکنیک ۶  | به گروه‌های کاری مرتبط ملحق شوید

به گروه یا انجمنی ملحق شوید که در رابطه با کار شما در فعالیت هستند و در جلسات سخنرانی آنان شرکت کنید و بالاخره سعی کنید در فعالیت‌های گوناگون این انجمن‌ها مشارکت داشته باشید، نسبت به رشد و توسعه‌ی کار و بهبود شرایط کار خود علاقه و توجه نشان دهید. با عقاید و افکار جدید در رابطه با شغل خود فنون جدیدتر را فرا بگیرید. در نظر داشته باشید که شغل شما در هر زمینه‌ای که باشد مرتب در حال تغییر و تحول می‎باشد. (قدرت پیشرفت هر روز را در این مقاله با روش دارن هاردی بخوانید)

 

تکنیک ۷  | به یک گروه تفریحی موردعلاقه‌ی خودتان اضافه شوید

با توجه به علایق و سرگرمی‌های خود حداقل به یک گروه تفریحی ملحق شوید، در جلسات آنان شرکت کنید و حداقل هفته‌ای یکبار از وقت خود را همراه با این گروه‌ها به ورزش و تفریحات سالم بپردازید و در فضایی شاد و همراه با مردم علاقه‌مند و سرشار از روحیه‌ی شاد و امید، استراحت کنید.

 

تکنیک ۸  | ذهن هشیار خود را فعال نگه دارید

جدول حل کنید، به معماها پاسخ دهید و ذهن خود را فعال و هشیار نگاه دارید.
برای مثال: اگر بتوانید هر روز به یکی از جداول مربوط به بازی با کلمات پاسخ دهید، متوجه خواهید شد که هر چند فکر کردن درباره‌ی آن مشکل است، اما مهارت شما در بکارگیری کلمات و تسلط بر زبان افزایش خواهد یافت و به این ترتیب توانایی شما برای توجه به معنی کلمات به شیوه‌های غیرمعمول افزایش خواهد یافت، این مهارت‌ها می‌تواند شما را در حل مشکلات دیگر یاری دهد.

 

تکنیک ۹ | با هدف مطالعه کنید

با هدف به مطالعه بپردازید و وقت خود را کمتر صرف مطالعه‌ی بی‌هدف و صرفاً برای لذت صرف کنید. برای اینکه نیروی تخیل خود را برانگیزید و در عین حال اطلاعات و دستورالعمل‌های مفیدی را فرا گیرید، مطالعه کنید و با مطالعه به هدف‌های مشخصی دست یابید، مطالعه‌ی آزاد و اهل مطالعه بودن اقدامی است که معمولاً افراد در ایام فراغت و برای لذت بردن از وقت آزاد خود انجام می‌دهند. (اگر به قدرت کتاب‌ها باور ندارید در این مقاله توضیح دادیم که چطور زندگی‌تان را تغییر می‌دهند)

کتاب‌هایی را مطالعه کنید که بتواند واقعیت‌ها و اطلاعات لازم را برای دستیابی به هدف‌هایتان در اختیار شما قرار دهند، حتی در رابطه با تفریحات و ایام فراغت خود نیز کتاب‌هایی را مطالعه کنید که می‌توانند شما را در کسب مهارت‌های لازم برای موفقیت در کارهایتان یاری دهند.

 

تکنیک ۱۰  | از همین امروز شروع کنید

هیچ چیز مثل هدفی استوار ذهن را آرام نمی‌کند.

مری شلی
نویسنده و رمان‌نویس انگلیسی

از همین نقطه‌ای که اکنون در آن واقع هستید، آغاز کنید و تخیل خود را در زمینه‌ی مسائل و موقعیت‌هایی که در حال حاضر با آن سر و کار دارید، بکار گیرید و به انتظار ننشینید تا اوضاع و احوال و شرایط به نفع شما تغییر کند.

از هم اکنون تصمیم بگیرید که تخیل خود را بر محور ضروری‌ترین کارهای خود که هم اکنون درگیر آن هستید، بکار گیرید.

 

تکنیک ۱۱  | از دیگران کمک بخواهید

۱۱- دیگران را ترغیب کنید تا درباره‌ی مشکل یا برنامه‌ی مورد نظر شما اظهار نظر یا صحبت کنند. از آنان سؤال کنید که اگر با مشکل مواجه شوند چگونه آن را از پیش پای خود برمی‌دارند و در این مورد چه اطلاع یا تجربه‌ی خاصی دارند که ممکن است به شما کمک کند.صبر نکنید تا دیگران بر حسب تصادف درباره‌ی مشکل یا برنامه‌ی شما صحبت کنند، از آنان سؤال کنید و سپس با دقت به سخنان آنان گوش دهید.

 

تکنیک ۱۲  | نتایج تلاش‌هایتان را در نظر داشته باشید

نتایج کوشش‌های روزانه‌ی خود را کنترل کنید. هدف‌ها یا کارهایی که هر روز باید انجام دهید، مشخص کنید و بدانید که برای مثال امروز باید چه اقداماتی را انجام دهید . در ذهن خود چارچوب منظمی را ترسیم کنید تا بکارگیری تخیل خلاق برایتان تسهیل شود.

به یاد داشته باشید: داشتن این احساس که هدفی را در پیش روی خود دارید و در جهت خاصی حرکت می‌کنید، باعث می‌شود تخیل شما در جهات خلاق فعال‌تر شود. به یاد داشته باشید که عواملی نظیر نگرانی، اضطراب، خستگی و افسردگی باعث می‌شود که تخیل خلاق شما به حداقل برسد. در جهت رفع این موانع کوشا باشید.


اگر به موضوع خلاقیت علاقه دارید حتما مقالات زیر را هم بخوانید:

[/restrict]


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

مهارت سوال پرسیدن را یاد بگیرید موفقیت ساده‌تر از چیزی می‌شود که فکر می‌کنید

دنیس ریورز در کتاب « هفت چالش، نکته‌ها و تمرین‌هایی برای برقراری ارتباط مؤثر و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *